اخبار

افزایش آمار مبتلایان به سرطان با بهبود روش‌های تشخیص

افزایش آمار مبتلایان به سرطان با بهبود روش‌های تشخیص


خبرگزاری فارس: افزایش آمار مبتلایان به سرطان با بهبود روش‌های تشخیص
فوق‌تخصص خون و سرطان بالغین گفت: هم‌اکنون بسیاری از سرطان‌ها در مراحل اولیه قابل تشخیص هستند که باعث می‌شود طول عمر بیماران زیاد شود.

رضا ملایری فوق‌تخصص خون و سرطان بالغین در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، گفت: سرطان در همه کشورها رو به افزایش است و دلایل افزایش سرطان در کشور ما شیوه زندگی، افزایش طول عمر و بهتر شدن تشخیص‌ها و درمان است.

وی در خصوص شیوه زندگی، گفت: کم‌ تحرکی همچنین خوردن مواد غذایی ناسالم مانند فست‌فود و مواد چرب و شیرین آمار مبتلایان به سرطان در کشور را افزایش می‌دهد.

ملایری گفت: یکی دیگر از علل افزایش سرطان در کشور ما تشخیص آنها در مراحل اولیه است. یعنی سرطان‌ها در گذشته تشخیص داده نمی‌شدند؛ اما اکنون بسیاری از این سرطان‌ها در مراحل اولیه قابل تشخیص هستند و باعث می‌شود طول عمر  افراد زیاد شود. مثلاَ در گذشته یک بیمار سرطانی بیش از دو ماه زنده نمی‌ماند؛ اما اکنون در یک سرطان روده بزرگ پیشرفته، بیمار نزدیک به دو تا سه سال زندگی می‌کند، پس نباید همه چیز را منفی ببینیم.

فوق‌تخصص خون و سرطان بالغین افزود: زمانی می‌گفتند یک بیمار سرطانی حداکثر 4 ماه زنده می‌ماند و الان این 4 ماه تبدیل به 2 سال شده و افزایش طول عمر در تمام دنیا به عنوان یکی از علل افزایش سرطان شناخته می‌شود.

وی گفت: به دلیل بهبودهایی که در برنامه بهداشتی کشور پیش ‌آمده هم اکنون میانگین طول عمر از 50 سال به 71 سال رسیده است.